Микола ДАНЬКО – суспільне сумління в часи утисків

24 травня 2012 року в Сумах біля меморіальної дошки на будинку по вул. Малиновського, де мешкав видатний журналіст, письменник  Микола ДАНЬКО, відбулося пам’ятне віче з нагоди його 86-ліття.

Про Миколу Данька понині, а це вже кільканадцять років після його відходу в інші світи, сумські літератори відгукуються як про своє суспільне сумління у нелегкі години відлиг і заморозків, незначних послаблень і ще більших утисків слова.

Цього дня зібралися як друзі та знайомі Миколи Данька, так і значно молодші поціновувачі його творчості. Віктор КАЗБАН, Володимир САДІВНИЧИЙ, Микола ТИСЯЧНИК, інші громадські діячі нагадували, що Микола Данько був своєрідним  національним осердям   для тогочасної сумської інтелігенції, людиною, яка не тільки багато читала,  знала, а й у  повсякденні  слугувала прикладом того,  як треба насправді, а не декларативно любити свій край, свою мову, свої звичаї і традиції, своїх земляків.

«Микола Данько – символ людини, що не зламалася під тиском системи. Більше того, жорна системи зламалася, бо не змогли перемолоти таких особистостей як Микола Данько. Сьогодні ніхто вже не згадає тих прислужників, які цькували поета за життя, а його світла пам’ять завжди надихатиме серця, сповнені любов’ю до України», – наголосив голова Сумської обласної організації НРУ Сергій БУТЕНКО.

У своєму виступі заступник голови Сумської обласної організації Української Національної Асамблеї (УНА-УНСО) Микола Тисячник повідомив, що лише нещодавно оцінив, що таке є поезія, а саме українська революційна поезія, і як нею варто і потрібно володіти. «Як писала у своїй поезії Леся УКРАЇНКА: “Слово, моя ти єдиная зброє”, або Анатолій ЛУПИНІС: “Єдиний спосіб, щось змінити – Це взяти автомат. Або пеpо. Є збpоєю, усе, що низвеpгає. Було б кого. Було би що. Поpожнє місце –  свято не буває”. Можливо дійсно, коли на переломі життя, а мені вже тридцять шість, оцінюєш те, що було, є і буде на життєвому шляху, розумієш те, чого раніше не розумів. Але, слава Богу, ще не запізно», – заявив Микола Тисячник.

Ім’я нашого земляка-поета Миколи Данька досить відоме, але з його творчою спадщиною, на жаль, ознайомлюємося лише тепер. Сумська обласна організація Української Національної Асамблеї (УНА-УНСО) висловлює велику подяку організаторам цього заходу, а також велика шана тим, хто зберіг пам’ять про нашого земляка, Великого Українця, видатного поета Миколу Данька. Подяка від молодого (чи вже не зовсім молодого) покоління українців, які продовжують той шлях боротьби за Українську Державність, що вели до нас представники старшого покоління, у тому числі й славної пам’яті Микола Данько» .

 

Довідка:

Микола ДАНЬКО. Народився 24 травня 1926 року в селі Славгород Краснопільського району на Сумщині. Учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений медалями  «За взяття Будапешта», «За взяття Відня». Закінчив факультет журналістики Львівського державного університету імені І. Франка. Працював у редакціях газет і журналів Львова, Києва, Сум. Автор збірок «Зоряне вікно» (1965), «Червоне соло» (1967), «Й сонця прихилив би!..» (1991).  Наприкінці 60-х років минулого століття був звинувачений у буржуазному націоналізмі. На прожиття заробляв  різноробочим, сторожем. Помер від тяжкої хвороби 14 лютого 1993 року. Похований на Баранівському цвинтарі в Сумах.

За матеріалами

Прес-служби Сумської ОО НРУ

 

Інформаційно-аналітична служба

Сумської обласної організації

Української Національної Асамблеї (УНА-УНСО)

1 thought on “Микола ДАНЬКО – суспільне сумління в часи утисків”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *