Повстанський Великдень: “Христос воскрес — воскресне й Україна!”

Нещодавно в архіві Української інформаційної служби в Лондоні віднайшлося унікальне фото. На ньому воїни УПА стоять із зброєю в руках на молитві, а перед ними — пасхальний стіл, накритий посеред лісу.

Навіть в умовах підпілля, у криївках вони відзначали величне свято Великодня, випікали паски, вітали одне одного пасхальними листівками.

“Мені пощастило знайти не лише оригінал цього фото, яке свого часу було надруковане в кількох виданнях, а й уривок рукописного щоденника, де розповідається, як у лісі напівголодні люди ділилися на Великдень одним освяченим яйцем”, — говорить історик, керівник проекту “Сумський історичний портал

Сумський історичний портал” Геннадій Іванущенко. — Воскресіння Христа асоціювалося в повстанців із воскресінням України. Про це, зокрема, читаємо у виданні Закордонних Частин ОУН “Сурма” за 1949 рік, присвяченому пасхальній темі.

“…І була перед Воскресенням Голгота: Христос, уособлення Божої Правди на землі, був розп’ятий на глум юрбі. Дехто з юрби насміхався з Нього, решта проходила байдуже попри Нього, а в багатьох із Його учнів закралася в душу зневіра. Та переможцем вийшла віра. Воскресення прийшло і Світло правди перемогло темряву.

І в нас сьогодні Голгота. Наша правда зневажена, а Україна — розп’ята на хресті страждань. Ворог глумиться, а юрба народів проходить байдуже попри нас, зайнята своїми справами.

І багато маловірів, слабодухів усумнилось: чи справді прийде Воскресення те, що про нього полум’яними поривами записано було у наших юних серцях?..

Ні, нас не обманено! Те, що записано в наших юних серцях, здійсниться! Нарід, що так героїчно змагається за свою правду, не може впасти…

І хоч сьогодні він ще на Голготі, та гомін бойових сурм і тріск кулеметів сповіщають вже недалекий світанок, коли розваляться гроби і радісно привітає брат брата: «Христос воскрес — воскресла й Україна!”

Газета «Сурма», видання Закордонних Частин ОУН, число 5 за 1949 рік.

Матеріали Української Інформаційної Служби, Лондон.

Джерело:День

 

ДОДАТОК 1

“Воскресіння правди”

Святкуючи велике Свято Христове, День його Воскресіння, річницю його перемоги над смертю, наші думки пориваються не тільки в далеке-далеке минуле, коли воскрес Той, що приніс світові світло й меч нової віри, що полум’ям її огорнув людей і під знаменом повів їх в мандрівку тисячоліть.

Свято це давало й дає людям силу перетривати безпросвіття, тривожні будні щочасної дійсності і з вірою йти назустріч майбутній перемозі – Воскресінню. Свято це – символ для людей і народів, їх поривань, змагань і боротьби. Життя бо не вбити. Як зима не скує природу, але й вона кожного року оживає у всій своїй красі й силі. Так і народу живого не замкнути в кам’яному гробі чотирьох стін, не привалити каменем небуття. Він воскресає. Кожна Нація мала й має свій Великдень. Завжди живий, вічний, як життя, приклад Христовий, що смертю смерть переміг.

Сьогодні ще не всі українці матимуть змогу відбути Свято Воскресіння в рідній хаті, в колі своїх найдорожчих, найближчих. Але в большевицьких в’язницях і засланнях може лише спогад про це Свято викличе в них надію на швидке визволення, надію на те, що швидко й без вороття минеться ніч безпросвітня, яка темрявою лежить ще на Сході. Не може вмерти те , що є вічне! Ні Голгофа, ні гроб, ні сторожа – не здержать побідного походу Правди. Вона переборе всі лиха, зламає всі перешкоди. І в сяйві своєї слави й могутності Воскресне!

С.Сапун

Джерело: ДАСО. – “Сумський вісник“. – 5 квітня 1942 р. – С. 4.

 

 ДОДАТОК 2

Кліше Великодних листівок-бофонів УПА з закликом жертвувати

на Український революційний фонд.

Коломийщина, 1948 р. 

 

Джерело: Архів УІС, Ф. 1, оп. 1, од. зб. 23, арк. 22, 23.

  

ДОДАТОК 3

Уривок з щоденника вояка УПА про Великдень у повстанській боївці.

Описуються дії проти “ВП” – Війська Польського. Ймовірно Закерзоння, 1948 р. 

 

 

 Джерело: Архів УІС, Ф. 1, оп. 1, од. зб. 23, арк. 26-28.

 

ДОДАТОК 4

 Кліше святкової листівки УПА.

Підпис на звороті подібного кліше: “Вибито в технічному звені “Бескиду” (Т.З.Б.) на Лемківщині.

Робота артиста-різбаря д. Петра. Березень 1948 р.” 

 Джерело: Архів УІС, Ф. 1, оп. 1, од. зб. 23, арк. 32.

Алла Акіменко, журналіст,

м. Суми

Сумський історичний потал

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *