Християнство й астрологія. Частина 2.

Сайт Сумської обласної організації УНА-УНСО продовжує публікацію статті«Християнство й астрологія».

За ініціативи Сумського відділення Ставропігійного братства Святого благовірного князя Київського Ярослава Мудрого Української Православної Церкви Київського Патріархату, співавторами якої є член УНА-УНСО академік пан Петро Перепуст та клірик Сумської єпархії УПЦ Київського Патріархату ієрей Артемій Юрчук.

Сучасний погляд авторів на астрологію значною мірою відмінний від більшості побутового сприйняття цієї теми.

Пропонуємо другу частину цього доробку.

2. Проблеми Астрології.

Проблема близнюків у твердженні астрології.

Астрологія за своє довге існування в суспільстві не вирішила або не спростувала підозрілі питання щодо істинності тверджень астрологів, а навпаки – все більше  й більше накопичує питання на які астрологи не можуть відповісти в контексті їх вчення.

Серед таких питань одним з яскравих є проблема пояснення доль близнюків. Для астрологів – неподоланна проблема пояснення розбіжності життєвих доріг близнюків. І дійсно, астрологія впродовж тисячоліть її існування неспромозі впоратися з проблемою близнюків.

Близнюки мають спільний (однаковий) гороскоп (різниця між часом їхнього народження може бути кілька хвилин), але долі близнюків часто бувають дуже несхожими та навіть протилежними. Відомо, що однояйцеві близнюки крім разючої зовнішньої подібності мають й схожі характери та схильності, природничо-наукове пояснення цьому явищу дав Гіппократ. Він говорив, що на близнюків однаково впливає здоров’я та схильність до захворювання однаковими хворобами й часто навіть вмирають незадовго один за одним (мова йде про природну смерть). Уже в античності зауважили про однаковий склад харчування матері під час вагітності й годівлі, близнюки виховуються в однакових умовах. Крім того, як ми тепер знаємо, однояйцеві близнюки мають ідентичну генетичну програму.

Однаковий психотип близнюків буває причиною того, що часто вони обирають ідентичний фах. Разом з цим відомі приклади, коли життєві шляхи навіть і однояйцевих близнюків, розлучених у дитинстві, складалися різно. А вже зовсім ніякої подібності не знайти між „астральними близнюками”, тобто людьми, що з’явилися на світ від різних батьків, але одночасно  в тому самому місці.

У своїй знаменитій книзі „Сповідь” великий християнський учитель блаженний Августин, ще до свого навернення в християнство теж захоплювався пророкуваннями доль людських за розташуванням зірок, переконливо показує неспроможність цієї „науки” на прикладі старозавітних братів – близнюків Ісака та

Якова. Вони появилися на світ при тому самому розташуванні сузір’я, але доля їх, неоднакова. „Ти, Господи, найвищий і правосудний Правитель Всесвіту (пише блаженний Августин підводячи підсумок своїм міркуванням з астрології), Ти дієш незбагненними для нас шляхами без відома і запитуючих, і відповідаючих так, що коли хто запитує про свою долю, то згідно зі своїми внутрішніми заслугами отримує ту, а не іншу відповідь з глибини праведного суду Твого, якого людина не може заперечити…”.

Американський учений Гоклен вивчив більш, ніж 50 000 гороскопів багато з яких були складені для астральних близнюків, щоб знайти доказ „паралельності” їх життя, але ці його дослідження не підтвердили теорію астрологів.

Алогічність тверджень астрологів.

Фундаментальною проблемою астрології є також система авторитетів. Уся історія астрології являє собою суміш багатобожжя, містицизму, ворожіння й псевдонауки. Де ж авторитет, де надійне джерело істини? На якій підставі астрологи думають, що їхнє тлумачення подій вірне? Чому одне сполучення світил є доброю ознакою, а інше — поганою? Схоже, що Марс був названий своїм ім`ям на честь давньоримського бога війни через свій червоно-кривавий колір. Відповідно „якості”, якими Марс (чи вавилонський бог війни Нергал) наділяє того, хто народився, коли ця планета була у відповідному положенні на небосхилі, набувають риси свого характеру, які притаманні богу війни (агресія, мужність тощо).

Цікаво, що в китайській астрології планетою війни вважається Венера. Точно так само довільно були встановлені відповідності між іншими планетами та персонажами міфології. Схожим чином різні конфігурації зірок (сузір’я) за зовнішнім виглядом, що нагадували людей чи тварин наділили своїми „магічними” якостями тих, хто народився „під ними”. Риби стали „водяним” знаком з відповідними цій стихії атрибутами, народженому під знаком Тельця, покладалося виявляти терпіння та силу й тому подібне.

Існує кілька суперечних одна одній астрологічних систем. Китайські й індійські астрологи інтерпретують картини зоряного неба не так, як це роблять їхні західні колеги, та й у середовищі західних „звіздарів” є відповідні розбіжності з приводу числа знаків зодіаку. В своїй книзі „Астрологія 14” Стівен Шмідт стверджує, що до знаків Зодіаку варто додати сузір’я Кита та Змієносця. Одні говорять, що знаків Зодіаку 8, інші вважають, що їх 10, а деякі говорять, що їх 24. Астрологи розходяться з приводу позицій багатьох найважливіших положень свого культу – порізно розраховують та витлумачують свої прогнози.

Втім, для сучасної астрології, особливо вульгарної, характерний високий ступінь еклектизму, який об’єднує здавалося б несумісні астрологічні системи. Також треба зауважити, що хоча в рамках однієї астрологічної школи існують більш-менш „стандартні” правила інтерпретації особистого гороскопа, різні астрологи порізно витлумачують розташування світил у залежності від своєї суб’єктивної думки, бо не існує в природі речей „стандартів астрологічної науки”.

На початку астрологи в своїх пророкуваннях користалися назвами й траєкторіями п’яти планет та Сонця й Місяця (які вони називають „сім планет”). Однак, з тих пір, як були відкриті ще три планети Сонячної системи невидимі неозброєним оком (Уран у 1781 р., Нептун у 1846 р. та Плутон у 1930 р.), більшість астрологів намагається ввести їх у свої системи, перерозподіляючи частину функцій від „старих” планет до „нових” (наприклад, від Венери до Нептуна), що змінює їхні символічні значення.

Намагаючись пояснити той факт, що транссатурнові планети не враховувалися в гороскопах минулого, астрологи прибігають до свого улюбленого прийому тлумачення заднім числом. Вони говорять, що транссатурнові планети мають дуже великий період обертання навколо Сонця і вступили в такі взаємодії з іншими планетами, що виразно впливали б на земні справи (причому не на окремих людей, а на народи), тільки тоді, коли вони були відкриті. Іншими словами, що початком впливу транссатурнових планет було їхнє відкриття.

Європейська астрологія виникла на широтах Середземномор’я, але багато людей народжуються в таких місцях земної поверхні, для яких складання повноцінного гороскопу в принципі неможливо. Наприклад, усі системи розрахунку „доль” недієздатні до людей, які народжуються за Полярним колом, бо там зовсім інше розташування планет та світил, ніж, скажімо, на середніх широтах. І при цьому немає абсолютно ніякої системи яка б враховувала саме момент географічного розташування особистості.

Ми знаємо, що певні прошарки суспільства будь-якої країни чи регіону (владні структури, багаті люди тощо) мають загальні для всіх людей дарування, риси, звички, схильності, пороки. І з точки зору православного богослов’я це легко пояснюється одноманітністю людського роду та гріхопадінням, але не гороскопами.

Астрологи стверджують, що вони здатні пророкувати долю і навіть характер майбутньої смерті, але їхнє пророкування спростовуються фактами, і, в першу чергу, такими масовими соціальними чи природними катастрофами, як наприклад атомне бомбардування Японії чи масова загибель населення під час землетрусів або загибель людей в США 11 вересня 2002 року у Всесвітньому торговому центрі тощо. Індивідуальні гороскопи, складені для деяких з загиблих у таких катастрофах, навіть не згадували про можливість подібних подій. Помітимо, що однаковим чином загинула велика кількість людей, які народилися в різний час у різних місцях.

Астрологи для пояснення цього протиріччя говорять, що у випадках масової загибелі індивідууми підкорялися гороскопам народів, міст тощо. Однак, у випадку, скажімо, землетрусів катаклізмом бувають охоплені не окремі населені пункти, але й величезні території багатьох країн разом. Земля, як справедливо зауважує святитель Григорій Ниський у трактаті „Проти навчання про долю”, створена не вроздріб частинами, які появились у різний час і яким могли б відповідати різні гороскопи.

Гороскопи, складені для відомих, видатних вчених й артистів, нічим не відрізнялися від гороскопів пересічних людей. Навіть, якби астрологічні пророкування мали б який-небудь зміст з біологічної точки зору, то вірніше було б складати гороскопи ґрунтуючись на часі зачаття, а не на часі народження – всі спадкоємні фактори ведуть свій початок з моменту зачаття. Заперечення, що тіло матері деяким чином екранує плід від міфічних „астральних впливів”, не може вважатися вагомим. Навряд чи тіло являє собою кращий екран, ніж дах та стіни пологового будинку. Крім того, процес народження може забирати тривалий час – до декількох годин. Чому варто вести відлік від моменту першого подиху, як роблять більшість астрологів? Не тільки час, але й дата народження в сучасних умовах може бути штучно визначена лікарями. Вагітність у наш час може бути прискорена чи затримана в залежності від стану здоров`я матері.

Занадто часто те, що було передбачене астрологами, не збувалося. Наприклад, астролог Джин Діксон помилилася в найвідоміших своїх пророкуваннях (Третя світова війна не почалася в 1959 році, Ліндон Джонсон не був переобраний у президенти в 1968 і ін.).

У 1524 році спостерігався парад планет. Це явище періодично повторюється і знову мало місце в 1982 році. Астрологи пророкували, що на світ зваляться всілякі катастрофи (повені, землетруси, пожежі тощо). Деякі, щоб уберегти себе від повені, навіть подалися в гори напередодні цієї дати. Однак нічого екстраординарного не відбулося.

Бонатто, знаменитий астролог XIII століття, не зміг точно напророчити дату своєї власної смерті. Астролог Галілео в 1609 році склав гороскоп для герцога Тосканського, в якому пророкував йому довге життя. Герцог же вмер два тижні по тому.

Майже у всіх книгах, що захищають астрологію, можна знайти згадування про Нострадамуса, як про видатний приклад та здатність астрологів пророкувати майбутнє. Але, навіть сам Нострадамус визнавав, що його пророкування досить невизначені.

– Нострадамус пророчив, що в 1792 році Венеція набуде небувалу могутність та вплив у світі (венеціанці, напевно, дотепер очікують цього).

– Нострадамус пророчив, що в 1607 р. будуть гоніння на астрологів, однак це не виправдалося.

– Повалення католицького духовенства, як він пророкував, повинно було відбутися в 1609 році так і не відбулося.

– Китай, пророкував Нострадамус, у 1700 році скорить усю північну частину світу, але цього не сталося.[6,с.108]

Астрологи не змогли визначити початок другої світової війни. Потім, коли війна почалася, вони говорили, що Англія не візьме в ній участі. Астрологи не змогли визначити вбивства Джона Кеннеді, замість цього вони напророкували його переобрання на посаду президента. Відповідно до розрахунків астрологів комуністичний уряд Китаю мав упасти в 1970.

Можна було б навести ще чимало прикладів несправджених пророцтв, але й цих цілком достатньо, щоб заперечити здатність астрології до пророкування майбутнього. Деякі астрологи, однак, говорять, що коли пророкування збувається, це доводить істинність астрології. Якщо ж ні, то причиною цього є те, що зірки не примушують, а лише спонукають. Люди можуть відмовлятися співпрацювати з зірками таким чином, що невиконані пророкування до справи не відносяться. Взагалі астрологи придумали безліч різних відмовок та софізмів.

Щоб продемонструвати хибність астрології, можна скористатися також дуже показовим „грошовим тестом”. Оскільки астрологи Заходу займаються своєю „наукою” протягом тисячоліть, то вони повинні були б уже придбати всі багатства світу, якби їхні пророкування були вірними. Вони повинні б завжди вигравати на кінних перегонах і тому подібне.

Одним зі способів оцінки точності астрології є метод співвідношення фаху й кар’єри з Сонячними знаками. Були розглянуті спортсмени-чемпіони, актори, військові начальники, люди науки, політики, художники і так далі за допомогою звертання до різноманітних довідкових видань. Так, Джон Макгерві досліджував дні народження 16 634 вчених зі збірника „Американські вчені” та 6 475 персоналій з книги „Хто є хто в американській політиці” і не знайшов ніякої підстави для тверджень про те, що фах має тенденцію тяжіти до обумовлених знаків Зодіаку. Астроном Дж. Аллен Хайнек вивчив дати народження вчених, які ввійшли в каталог „Американські люди науки”. Розподіл дат їхнього народження за знаками Зодіаку виявилися випадковими. Доктор Бік опрацював аналогічне дослідження каталогу „Хто є хто в науці” і прийшов до такого ж висновку. Інші ґрунтовні статистичні дослідження, проведені Ван Дойзеном та Калвером Янном також не виявляють ніякої взаємозалежності. Те ж саме відноситься й до твердження сумісності чи несумісності людей, народжених під відповідними знаками Зодіаку. Наприклад, одруження чоловіка під знаком Діви й жінки-скорпіона на думку астрологів має набагато більше негативних моментів, ніж позитивних, тоді, як одруження жінки-скорпіона й чоловіка-рака є чудовим шлюбом. Припинення шлюбу вважається неодмінним знаком несумісності, хоча професор Берні Сільверман спостерігав у Мічигані за 2 978 одруженими парами та за 478 парами, які були розведені, порівнюючи їхні знаки й сімейний статус з пророкуваннями астрологів не знайшов ніякого зв’язку.

Два психологи, доктор Сільверман з Рузвельтського університету та доктор Вітнер зі Стокгольмського державного коледжу, розробили тест на відповідність особистих рис астрологічному прогнозу. Сільверман та Вітнер попросили 130 студентів й викладачів оцінити свої якості, такі як агресивність, творчі здібності, честолюбство й вміння пристосуватися. Кожного з них попросили запросити близького друга, якому також запропонували відповісти на зазначені питання щодо характеру цього студента чи викладача. Крім того, кожний з учасників опитування заповнив стандартну анкету й вказав точний час свого народження, свої сонячний та місячний знаки. Астрологи ознайомилися з цими первісними особистими характеристиками. Аналіз результатів показав відсутність будь-якого зв’язку між описом учасників опитування, описом їхніх друзів чи їхнім рейтингом за результатами психологічних тестів й характеристиками, які приписувалися їм гороскопами.

Деякі дослідники проводили свого роду експерименти для перевірки правдивості гороскопів, що враховують не тільки сонячний знак, але й розташування планет у момент народження людини. Так, французький астроном Поль Коудерк опублікував у газеті рекламу безкоштовних гороскопів для всіх бажаючих. Усім респондентам він надіслав ідентичні фальсифіковані гороскопи, які включають, як це прийнято в астрології, загальні фрази типу: „у Вашому житті багато проблем”, „у Вас є внутрішні конфлікти”, „Ви іноді засмучуєте оточуючих” тощо. Абсолютна більшість респондентів вважали гороскоп точним своїм описом.

З загального потоку критичної літератури виділяється робота Мішеля Гоклена «Астрологія і наука». Спочатку він вірив в астрологію, провів роки за вивченням гороскопів та астрологічних діаграм і впевнився: „…немає ніяких підстав для того, щоб дотримуватись їх”.[7,с.62]

Астрологи, не схильні брати до уваги загальноприйняті статистичні дослідження, намагаються проводити власні. Однак величезна більшість досліджень опрацьованих астрологами не має ніякої наукової цінності та не викликає довіри.

Комісією американської асоціації наукових суспільств були вивчені результати досліджень, що проводилися астрологами. Її члени прийшли до висновку, що наявність будь-якого впливу, про який говорили астрологи, не підтвердились.

Швейцарський астролог Робур стверджував про опрацьований ним огляд гороскопів 2 817 музикантів який показав, що розташування Сонця при їхньому народженні свідчило про те, що вони будуть мати здібності до музики. Поль Коудерк вирішив перевірити ці висновки. Його висновок полягає в тому, що положення Сонця не має абсолютно ніякого впливу на музичну обдарованість. Дати народження музикантів розподілені випадковим чином протягом року. Ніякий зі знаків Зодіаку чи відрізок всередині нього не сприяє формуванню музичних здібностей і не робить негативного впливу на них.

Дотепер ще ніхто не підтвердив яке-небудь астрологічне правило за допомогою методики, яка заслуговує довіри. Отже, не існує ніяких наукових доказів істинності астрології. Навпаки, здоровий глузд, досвід та об’єктивні дослідження спростовують твердження астрологів. Окрім цього, діяльність сучасних астрологів яскраво засвідчує облудність їх намірів.

На долю людини впливає спадковість, середовище перебування, виховання – сотні законів та закономірностей, а рух світил визначається тільки законами гравітації й механіки. В нашому світі немає місця для „астрологічних законів”.

Знаючи закони фізики, ми можемо точно визначити майбутнє небесних тіл, їхню конфігурацію в будь-який момент часу. Не так з людиною. Опираючись на закони фізики, закономірності психології, соціології, економіки тощо, можна з різною часткою ймовірності прогнозувати, що станеться з індивідуумом, з групою, з суспільством. Але напевно довідатися майбутнє людей не можна і справа тут навіть не в неврахованих природних факторах, а в тім, що майбутнє визначається взаємодією мільярдів вільних людських воль.

Далі буде.

Підготовив Ігор Гутенко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *