Навчали Крути –не забути!

Бій під КрутамиСьогодні – 93-та річниця знаменної події: бою під Крутами.

Знаменної тим, що це був бій, черговий етап саме збройної, активної боротьби за волю України. Його учасники – молодь, студенти. Зі зброєю в руках.

Вшанування пам’яті полеглих за Україну чи річниць важливих дат потрібні усім. Але не лише для звіту проведеного заходу, не для чергової імпрези, не для чергового сентиментального вечора з палкими промовами й тужливими піснями. Насамперед це – історія. А вона повинна вчити.

Історичні висновки з крутянських подій зроблено, визначено причини процесів, які завадили правильно оцінити ситуацію, а Україні стати активним учасником у світовій політиці. Але що користі з навіть геніальних академічних праць, якщо їх читають одиниці або й взагалі залишають без уваги, ігнорують чи свідомо замовчують? Як це зробили ті, що вважають себе владою в Україні в 2011?

Крутянський чин виник з життєвої необхідності та в апогеї ворожого збройного наступу й фізичного знищення не лише всього активного, націоналістично українського, а й усього, що бодай чимось нагадувало українське – мовою, вишиванкою… Сьогоднішній активний наступ на все українське досяг свого піку в масових репресіях проти націоналізму та його носіїв, що втілилося в акцію проти «Тризубу». Типово подібні ситуації: носії імперської доктрини, намагаючись закріпити свою владу в Україні в будь-який спосіб, знищують носіїв ідеї державності, яка завжди за основу має націоналістичну складову.

Не знаю кого як, але патріотів, як глибоко християнське й усвідомлено націоналістичне, Крути таки вчили. Вчили, що непокараний гріх – також гріх. Вчили, що ворогу не можна дозволити навіть думати про якесь господарювання на нашій землі. Вчили, що особливості імперіалізму кожного ворога України треба добре знати, твердо стояти на позиціях власного переконання. Вчили мислити національними категоріями в глобальному вимірі, щоб зуміти вчасно розпізнати лукаві слова та приховані омани. А ще вчили, що вільні та горді народи зазвичай зустрічають ворогів не словесним поносом третіх універсалів, а гучним гарматним маршем та частують кулеметною кашею.

Жертви 1918 та жертви 2011. Крутянські хлопці загинули з честю, загинули, щоб жили ми. Сучасні українські націоналісти теж вистоять з честю, вистоять, щоб нагадати ворогу, хто все ж в Україні справжній господар.

Аби крутянці могли спочивати спокійно…

Іван Хрін.

Підготовив Лука Іваницький.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *